Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Zaprzęgi

pasek

Zimowy sport, doskonały dla psów typu huski, malamuty. W obecnej chwili wygasła moda, na niebieskie oko Syberiana Huski z pożytkiem dla tej rasy, która ma duże zapotrzebowanie na aktywność. Niestety, kupując tego psa dla mody mało, który właściciel potrafił temu sprostać. Dobrym rozwiązaniem były kluby zaprzęgowe, w których właściciele użyczali swoje psy do zaprzęgów. Oczywiście nawet rasy selekcjonowane do pracy nie rodzą się z tą umiejętnością i wszystkiego jak w każdym sporcie należało uczyć. Także ciągnięcia i zespołowej pracy w zaprzęgu. Zawody zaprzęgowe są rozgrywane w kilku kategoriach w zależności od rasy i ilości psów w zaprzęgu. Zaprzęgi są wypuszczane, co parę minut. Na trasie obowiązują zasady ustępowania miejsca dla wyprzedzającego zaprzęgu, ta zasada nie obowiązuje już na finiszu.  
Klasa C3 w której startowałam z Fiesta i Nuką była to klasa od 2-4 psów innych ras niż pierwotne- północne. W obecnej chwili ten sport idzie w złym kierunku, bowiem w pogodni za czasami robi się krzyżówki chartów, ras myśliwskich i innych z syberian huski pod nazwą Eurodogów. Te psy może i szybsze zdecydowanie nie byłyby w stanie sprostać ciężkim zimowym warunkom północnego klimatu. Ponieważ krzyżówka nie jest selekcją rasy mieszańce wyhodowane w ten sposób a nienadające się do pracy w zaprzęgu, mogą mieć wybuchową mieszankę cech psychicznych. Każdy sport powinien mieć pewne granice rozsądku z uwzględnieniem dobra zwierzęcia i tych granic nie powinno się przekraczać.

FIESTA i NUKA

FIESTA i NUKA

FIESTA i NUKA

Osiągnięcia:

pasek

III Miejsce Puchar Polski Mirosławie  1997 C3 Fiesta La Luna i Nuka  maszer Beata Banaszak
Zwycięstwo Wrocław –Amarok 1998 C3 Fiesta La Luna i Nuka maszer Beata Banaszak

 

 

Dogtrekking

pasek
Dogtrekking - marszobieg z psem, który jest podpięty na lince do pasa przewodnika.
Jest to sport kynologiczny, który cieszy się coraz większą popularnością.
Krótsze trasy wahają się w granicach 10 - 20 km i bardzo dobrze nadają się dla osób początkujących.
Osoby bardziej aktywne wybierają trasy ok 40 - 50 km. Przewodnik poruszą się zaplanowanym szlakiem, meldując się w punktach kontrolnych. Wskazana jest umiejętność posługiwania się mapą i kompasem.
Jest to długodystansowy spacer z psem, który ciągnąc pomaga nam szczególnie na trudniejszych podejściach.
Na długich trasach bardzo dobrze sobie radzą psy lekkiej i zwinnej budowy jak posokowce, wyżły, pointery, jak i małe energiczne pieski jak teriery czy beagle.
Prym wiodą syberian husky, alaskan malamut, samojedy itd.
Pies powinien być w szelkach a linka jest przypięta do amortyzatora przy pasie przewodnika.

Regulaminy:

pasek

http://www.dogtrekking.org.pl/
http://www.dogtrekking.com.pl/

 

 

Pies ratownik wodny

pasek

Psy ratownicze wodne - sport polegający na nauce psa holowania ludzi, jak i różnych przedmiotów.
Symulowanie różnych akcji, gdzie pies ma pomóc ma pomóc tonącemu znaleźć się na brzegu bądź podać mu np. koło ratunkowe.
 Aby przystąpić do prób pracy wodnej - klas I-IV należy zdać wcześniej egzamin z posłuszeństwa.

Regulaminy:

pasek

http://www.psiratownicy.com

Zuzia i Ania na szkoleniu psa ratownika wodnego w Sielance:

pasek

http://www.youtube.com/watch?v=iHNl3kdZRnI

 

 

Pies tropiący

pasek

Ślad sportowy:

pasek

Ślad sportowy jest śladem dosyć specyficznym. Pies musi poruszać się wolno, tropiąc bardzo dokładnie. Stopa w stopę, nisko przy ziemi. Karane jest każde uniesienie głowy, zejście ze śladu, zakręcenie kółeczka na zakręcie. Pies musi znaleźć i zaznaczyć przedmioty ułożone na śladzie, w sposób ściśle określonym w regulaminie. Taki ślad spotykamy w IPO, PTT Wiek śladu od 1-4h. Teren trawiasty lub orny. Pies prowadzony na 10 m lince.
Obecne trendy w nauce sportowego śladu przybliżył na seminarium Milan Hoyer 2010.
Dewiza Milana Hoyera:
"Ślady uczmy się bez stresu i przymusu"
W seminarium uczestniczyła Nikita i Fred


Regulaminy na stronie:

http://www.zkwp-szkolenie.pl/

Ślad użytkowy:

pasek

Wiek śladu- kilkugodzinny, Ślad jest układany na różnym podłożu, także po chodniku. Na trasie zostawiane jest kilka przedmiotów. Pies może być prowadzony na lince, lub bez. Jest tutaj dowolność węszenia górnym czy dolnym śladem. Szczególnie na zdeptanym podłożu asfaltowym pies na tak starym śladzie idzie górnym wiatrem. Zawody tego rodzaju rozgrywane są we Francji. Prace na śladzie użytkowym, przybliżyła nam Maria Kuncewicz mieszkająca na stałe we Francji, prekursorka obedience w Polsce.

Pies ratowniczy TERENOWY – GRUZOWISKOWY -LAWINOWY

pasek
Pies poszukujący ludzi zasypanych w gruzach, pod śniegiem lub zaginionych w terenie. Pies poszukuje zapachu człowieka, bez identyfikacji śladu. W wyznaczonym obszarze, który ma przeszukać porusza się bez taśmy. Wyłapuje cząsteczki zapachowe człowieka i doprowadza właściciela. Zwykle zaznacza to szczekając, może też zaaportować tzw bringsel, uwieszony przy obroży. To znak, że pies odnalazł człowieka.

Oprócz regulaminu PSP istnieje regulamin zatwierdzony przez ZKwP – regulamin Międzynarodowy IRO-R
http://www.zkwp-szkolenie.pl/

Podczas szkolenia na Słowacji uczyliśmy się, tajników pracy na gruzach i w terenie pod okiem Jozefa Olearcina. Psy, które uczestniczyły w szkoleniu  to Fiesta i Funny.
W szkoleniu lawinowy – uczestniczyła Jetta - berneńczyk



AKTYWNI Z PASJĄ - AGILITY DE LUKS WROCŁAW 2021.