Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Flyball

pasek

Flyball, czyli latająca piłeczka. Obecnie już tylko z nazwy. Ale od początku. Ta bardzo młoda konkurencja sportowa, pojawiła się 80-tych latach. Polega na wyścigu dwóch sztafet, na dwóch równoległych torach. Każda z drużyn składa się z czterech psów. Czworonożna sztafeta musi pokonać cztery przeszkody i uwolnić piłeczkę tenisową z maszyny i tą samą drogą wrócić do mety. Pies, który ominie przeszkodę, lub nie przyniesie piłeczki musi pobiec jeszcze raz. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zaliczy cztery bezbłędne biegi. Przeszkody flyball, dostosowuje się do najmniejszego psa w drużynie, dlatego strategicznie każda drużyna szuka jednego mniejszego psa, który obniży przeszkody.  Mimo iż ten sport, nie jest sportem FCI, pierwsze zawody w Polsce w Katowicach w 1998r odbyły się pod egidą ZKwP. Na przestrzeni lat, w pogoni za najlepszym czasem zmieniały się maszyny.

Maszyna katapulta używana w organizacji BFA.. Na pierwszym zdjęciu pierwsza wersja maszyny katapulty, gdzie pedał uruchamiający mechanizm wyrzucający piłeczkę, jest na ziemi.
Potem, weszły kolejne odmiany maszyny katapulty, uzyskując krótszy lot piłki..
Katapulty stanowiły pewna równowagę między zręcznością i szybkością. Jeżeli psu uciekła piłeczka, umiejętność aportowania i wracania na swój tor dawała szansę na wygranie biegu. Pies musiał wykazać się tutaj dużym wyszkoleniem.. 

Maszyna – ściana
W pogoni za najlepszym czasem, coraz częściej zaczęto używać maszyn ścian. Psu piłka wpada od razu do pyska i praktycznie nie ma szans, aby zgubił piłkę.
Maszyna ma wyrzutnię piłki albo z prawej albo z lewej strony ( niektóre miały jeszcze pośrodku otwór na piłkę), dzięki temu można dobrać najlepszy obrót dla konkretnego psa. Dzięki nauce specjalnego obrotu na maszynie, psy błyskawicznie nawracają z powrotem. Niestety obciążenie przednich łap, przy tego typu maszynie jest bardzo duże. Zdarzały się też wyłamania zębów przez mechanizm wyrzucający piłkę.. Ze sportu, który kiedyś był połączeniem szybkości, zręczności oraz wyszkolenia, stał się sportem szybkościowym i bardzo mechanicznym.

W obecnej chwili nie prowadzimy treningów flyball. Złożyło się na to kilka czynników. Aby uzyskać liczący się czas, należy systematycznie trenować. Ponieważ trening jest bardzo obciążający stawy to przy braku zawodów w Polsce zaczyna się on robić mało uzasadniony. Poza tym, nie podoba nam się obrany kierunek tego sportu.



NASZE OSIĄGNIĘCIA

pasek
I-vice MISTRZ POLSKI 1999 ( w drużynie: m.in. Nuka,Fiesta )
II-vice MISTRZ POLSKI 1999 ( w drużynie: m.in. Debora)
I-vice MISTRZ POLSKI 2000 ( w drużynie : Fiesta, Funny, amstaff )
MISTRZ POLSKI 2002 ( w drużynie : Fiesta, Funny, amstaff )

Linki do biegów naszej drużyny z M Polski Agility 2007r ( ostatnie zawody w Polsce), na maszynie ścianie:

http://www.youtube.com/watch?v=6ccjwwAEVWo

http://www.youtube.com/watch?v=HNr8SBFuCUE

http://www.youtube.com/v/gMqrXe6_9JA

 

AKTYWNI Z PASJĄ - AGILITY DE LUKS WROCŁAW 2021.